عضو هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان تهویه مطبوع ایران: بند قوانین متعدد به پای فعالان صنعت بسته است

عضو هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان تهویه مطبوع ایران: بند قوانین متعدد به پای فعالان صنعت بسته است * اکثر فعالان صنعتی ریشه دار درگیر واردات مواد اولیه
بستانچی با طرح مثالی به توضیح بیشتر صحبتهای خود پرداخت و گفت: الان در بخش صنعت واردات اکثر کالاها و مواد اولیه (نهادههای تولید) اکثر صنعتگران ریشه دار را درگیر کرده است. بخشی از این موضوع ناشی ازهمین تعدد قوانین است. این قوانین تغییر کرده و به روز رسانی شده است و فردی که کالایی به کشور وارد کرده است برای ترخیص آن از گمرک با مشکل مواجه است. وی گفت: در یک قلم کالای لوازم خانگی ممکن است 99 درصد آن در داخل تولید شده باشد، اما یک درصد آن –قطعات- خارجی باشد و اگروارد نشود نمی توان کالای کارایی تولید کرد.

*نوسان ارز مشکل دیگرفعالان صنعت
این فعال حوزه صنعت سپس گفت: البته مشکلات دیگر هم داریم، این روزها همه درگیر نوسان نرخ ارز هستند و مشکلات دیگری هم گریبانگیر صنایع هست.

*شروع تحول اقتصادی ازنگاه یک صنعتگر
بستانچی درباره موضوع برنامه گفت: تحول باید از اصلاح ساختار نظام پولی و بانکی شروع شود، طی سالیان گذشته به طور میانگین هرسال 25 درصد رشد نقدینگی داشتیم، پایه پولی در ادوار گذشته زیاد شده است. امروزبا حجم زیادی از نقدینگی رو به رو هستیم که به سمت هرکدام از بازارها سرازیر میشود سیل ویرانگری ایجاد می کند. وقتی نقدینگی به بخش خودرو می رود افزایش زیادقیمت خودرو را داریم. در بازار سکه می رود گرانی سکه را در پی داشته و به تازگی همگرانی ارز را ملاحظه می کنیم که چون ارز پیشرو است باعث تأثیرگذاری بر بخش های دیگر هم شده است و البته تأثیرات این افزایش نقدینگی را در سایر بازارها هم میبینیم.

*افزایش نقدینگی مشکلات را تکرار می کند
وی با بیان اینکه اگر نتوانیم برای حجم نقدینگی راهکار نداشته باشیم افزایش قیمت که در اقتصاد تکرار شده است بازهم بارهاتکرار می شود، افزود: در دولت ها به راهکارهای موقت و کوتاه مدت روی آورده اند که جنبه درمان نداشته بلکه مسکنی بوده است که شرایط را برای عبور –موقت- از اوضاع داشته باشیم.

*مدیریت نقدینگی دربورس راهکار دارد
وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری برای توجه به اقتصاد در بخش دیگری گفت: دولت برای افزایش ورود سیل نقدینگی به بورس هم راهکارهایی را می تواند به اجرا در آورد. دولت با عرضه سهام شرکت های دولتی میتواند نقدینگی را جذب کند و راندمان متعادلی به بورس بدهد. اما از ابتدای سال 99تا الان عرضه سهام در بورس متناسب با نقدینگی نبوده است. اینکه سرمایه ها به بورس بیاید اتفاق خوبی است اما اینکه ورود سرمایه باید متناسب با سهام باشد هم لازم است. وی ادامه داد: بورس دیگر دماسنج اقتصادکشور نیست و نقدینگی باید به سمت بورس بیاید اما عرضه هم باید بالا برود. بستانچی با اشاره به اینکه آزاد شدن سهام عدالت و حضور صندوق های بازنشستگی اتفاقات خوبی بوده اما کافی نبودند به طرح این موضوع پرداخت که در عرصه سهام پویایی کافی وجود ندارد.

*برای ورود به بورس مدیریت لازم است
وی با طرح این موضوع که حجمی از نقدینگی تحت اختیار بنگاه های خصوصی و شبه خصوصی در فعالیت های سفته بازانه خرج شده است گفت: این نقدینگی ها اگر داخل بورس بیاید چه داوطلبانه و چه به صورت دستوری عملکرد نقدینگی مان بهتر می شود.
در بخش پایانی هم این فعال صنعتی از لزوم توجه به سیستم آموزشی گفت و تأکید کرد: تحول را از سیستم آموزشی و فرزندان مان میبینم، اگر به عنوان یک پدر نتوانم فرزند خودم را توسعه یافته تربیت کنیم همانفرزند اگر به بنگاه من بیاید نمی تواند آن را توسعه دهد. [اشاره به اینکه کودکان ونوجوانان باید با مولفه های توسعه آشنا شوند].